Koji tip kože imaš? Koje je stanje tvoje kože?

Formula Lepote
0 komentara
Koji tip kože imaš? Koje je stanje tvoje kože? Koji tip kože imaš? Koje je stanje tvoje kože?

Ako ne odrediš pravilno tip i stanje svoje kože, odabir kozmetike neće biti adekvatan, a samim tim nećeš ostvariti svoje ciljeve i doći do izgleda zdrave, sveže i blistave kože.

Kako odrediti tip kože?

Tip kože ćemo najlakše odrediti ako lice temeljno očistimo blagim preparatima za čišćenje koji ne dehidriraju kožu i posle pola sata stanemo pred ogledalo i posmatramo.

Kako odrediti da li je koža suva?

Suva koža ne produkuje dovoljno masnih komponenti, njena barijerna funkcija je često narušena, pa i hidrirajuće (vodene komponente, humektansi) iz nje lako isparavaju.

Nema proširene pore, često je ispucalagruba i zatežebez sjaja, a često je i osetljiva. Ako uz ove karakteristike stalno imate potrebu za nanošenjem novih slojeva kreme, vaša koža je suva.

Kako negovati suvu kožu?

Suvoj koži je potrebno pre svega nežno čišćenjeUlja i balzami su obavezna metoda izbora za ovaj tip kože. Umivanje je dozvoljeno samo kremastim i uljanim preparatima. Oštri mehanički pilinzi, četke, previše topla ili hladna voda, alkoholni tonici, mentol, citrusi i ostali adstringensi, jako parfimisana kozmetika i sve ostalo što draži kožu se NE preporučuje.

Nežni hemijski pilinzi, kiseline velikih molekula (mlečna i bademova), enzimski pilinzi i PHA kiseline, preporučuju se nekoliko puta nedeljno.

Posle čišćenja treba naneti humektanse, materije koje zadržavaju vodu, a oni su najčešće u vidu tonika, seruma i esencija: glicerin, hijaluronska kiselina, sorbitol, Sodium PCA, alantoin, urea...

Humektanse treba "zaključati" emolijensima i okluzivima. Tražiti sledeće sastojke: ši puter, kakao puter, lanolin, skvalan, pčelinji vosak, ceramide, biljna ulja...

Kako držati masnu kožu pod kontrolom?

Odgovor na pitanje da li je koža masna je jednostavan: pogledajte se u ogledalo i prevucite prstom preko lica. Ako prepoznate sebum ili masni sjaj, koji lako zapuši pore, vidljive i proširene, pojavljuju se komedoni, akne, bubuljice, vaša koža je masna.

Masna koža je stalno na ljuljašci, između preteranog lučenja sebuma i dehidratacije, što često vodi u začarani krug masne dehidrirane kože.

Za čišćenje masne kože treba pronaći pravu meru, očistiti, a ne dehidrirati i treba biti oprezan sa uljanim čistačima i koristiti samo one koji se u potpunosti ispiraju sa kože. Korišćenje umivalice je obavezno, dozvoljeno je čak nekoliko puta u toku dana i treba izabrati umivalicu koja temeljno čisti kožu, ali bez dehidriratacije i zatezanja. Takođe, preko leta se koristi jača, preko zime slabija, a poželjno je imati i 2 umivalice, slabiju za jutarnje umivanje i umivanje u toku dana, a za nijansu jaču za večernje drugo čišćenje. 

I nikakvo grebanje mehaničkim pilinzima iz kuhinje; piling treba da bude okruglih čestica i ne sme se koristiti više od tri puta nedeljno. Glina je blagodet za masnu kožu, kao i kiseline, pre svega salicilnu kiselina koja se može koristiti u sklopu umivalice, tonika, seruma ili kreme. Kiseline u smislu svakodnevnog blagog hemijskog pilinga transformišu kožu, da bi ona bila čista, sjajna, kao i za popravku teksture.

Za negu birati fluide, losione, emulzije, krem-gelove (zaobiđite kreme za sve tipove kože!) i traži sastojke za kontrolu sebuma: salicilna kiselina, cink, niacinamid, vitamin C, adstrigentni biljni ekstrakti, retinol i bakuhiol.

Masnu kožu ne treba pretrpavati slojevima. Dnevna nega masne kože najčešće uključuje umivalicu, tonik, serum i SPF, dok noćna uklučuje duplo čišćenje (double cleanse ili DC metoda), serum u skladu sa tipom kože i ciljem koji želite da postignete, a uz to nikako ne treba zaboraviti preparat za hidrataciju u lagane teksture.

Da li je tvoja koža mešovita?

Mešovita ili kombinovana koža može da bude masno-normalna ili masno-suva, T-zona je masna sa proširenim porama, a ostali delovi normalni ili suvi.

Filozofija nege mešovite kože je dvojaka nega, nežno čišćenje, hemijski piling srednje jačine, pametno lejerovanje i kombinovanje preparata.

Čistači su vrlo bitni, moraju dobro da čiste i da ne dehidriraju suve delove. Počnite čišćenje hidrofilnim uljem i završite nežnom penom. Nikada nemojte nanositi gel za umivanje direktno na lice, već prvo napravite penu.

Tonik na bazi salicilne kiseline (BHA) je ključ za držanje masne T-zone pod kontrolom, ali i za blagu eksfolijaciju suvih predela. Ako je koža osetljiva tu su enzimski pilinzi i polihidroksi kiseline (PHA).

Hidratacija je potrebna i masnim i suvim delovima, stoga nanesite lagani serum na celo lice ujutro i uveče. Onda samo suve delove tretirajte kremom i dodatno uljem, ako je potrebno.

Na tako pripremljenu kožu ujutro nanesite SPF vrlo lagane teksture.

Da li imaš normalnu kožu?

Ako se čitajući prethodni tekst niste pronašli, a vaša koža nije ni preterano masna, ni preterano suva, ne zateže posle umivanja ako na nju ne nanesete odmah preparate za hidrataciju, jedan ste od srećnika koji imaju normalnu kožu. 

Osnovna nega za normalnu kožu obuhvata jutarnje umivanje umivalicom srednje jačine i SPF kremu, a večernja duplo čišćenje, serum u skladu sa stanjem kože, a potom krema za hidrataciju. 

I sada dolazimo do stanja kože, koja su prolazna i mogu se prikazati na svim tipovima kože. 

Ako je koža trenutno dehidrirana (hladnoća, vetar, klima uređaji, grejanje, dejstvo nekih lekova), negu treba dopuniti serumom za hidrataciju i/ili Barrier kremom.

Kada na svojoj koži primetiš hiperpigmentacije/fleke, dodaje se serum za tu namenu, ako želiš prevenciju fotostarenja, uključi antioksidanse, a ako želiš nešto protiv bora, tu su peptidi, retinol, bakuhiol, kiseline...

Osetljiva, reaktivna koža, koža na kojoj je prisutno crvenilo tretira se tako što se primenjuju nežni čistači, dodaju ceramidi, azelaična kiselina, koža jača i dobro hidrira.

Kozmetikom se mogu tretirati blaži oblici akni, a neutralna kozmetika i određene aktivne supstance mogu biti odlična dopuna dermatološkoj terapiji, koja može da iritira i dehidrira kožu. Ako imaš akne u sastavu kozmetike traži kiseline (AHA, BHA, PHA,...), hijaluronsku kiselinu, azelaičnu kiselinu, ceramide, retinoide...