Kako početi sa pametnom rutinom nege lica?

Formula Lepote
0 komentara
Kako početi sa pametnom rutinom nege lica? Kako početi sa pametnom rutinom nege lica?

Mi prodajemo kozmetiku, ali ne treba ti gomila bočica, počni sa osnovnom rutinom koju ćeš graditi polako.

Prvo odredi tip i stanje svoje kože.

Tipovi kože su normalna, suva, mešovita (masno-normalna i masno-suva) i masna i uslovljeni su genetikom i hormonskim statusom, dok su stanja kože prolazna.

Najčešća stanja kože su: dehidrirana koža (najčešće posledica upotrebe agresivnih čistača, ali i smene godišnjeg doba, zagrejanih prostorija, upotrebe nekih lekova...), bore (neminovno dolaze sa godinama, a najbolja prevencija je SPF), osetljiva i/ili iritirana koža sa crvenilom, hiperpigmentacije/fleke, akne i bubuljice, umorna koža bez sjaja.

Šta čini osnovnu rutinu nege kože?

JUTRO

  1. čistač na bazi vode (tip kože)
  2. serum (tretira stanje kože-promenljiv)
  3. hidrantna nega (krema, losion, emulzija, fluid u odnosu na tip kože)
  4. SPF (tip kože)
VEČE
  1. čistač na bazi ulja ili micelarna voda (u zavisnosti od tipa kože)
  2. čistač na bazi vode (tip kože)
  3. serum (tretira stanje kože-promenljiv) 
  4. noćna krema (u odnosu na tip kože)
Kada pronađeš osnovnu negu koja ti odgovara, ili svoje aksiome nege, možeš da se igraš i dodaješ ostale proizvode i aktivne supstance, prateći stanje svoje kože.

Kako se aktivne supstance uvode u rutinu?

Aktivne supstance koje mogu da iritiraju se uvode u rutinu postepeno, na treći dan, nekoliko nedelja, zatim na drugi, a onda svaki dan, ako je potrebno.

Najbolje je dodavati jednu po jednu na mesečnom nivou i pratiti efekat. Ako dođe do peckanja koje možete da podnesete, zadrži preparat na koži i isperi posle 20-30 minuta, a ako dođe do crvenila, isperi momentalno.

Osetljivoj, netolerantnoj koži ili koži sa nekim oboljenjem se NE preporučuje uvođenje aktivnih supstanci bez nadzora dermatologa.

Između nanošenja preparata napravi pauzu od pola sata, da ne bi morao/la da misliš o tome šta se ne slaže, a tri sloja je maksimum koji koža može da primi (izuzetak su korejske rutine, ali to su posebno formulisani proizvodi).

Kratak vodič kroz aktivne supstance u odnosu na tip i stanje kože 

Kiseline u smislu svakodnevnog blagog hemijskog pilinga u nižim koncentracijama se preporučuju svima, da bi koža bila čista, sjajna, kao i za popravku teksture (hrapava, gruba koža).

Hijaluronska kiselina, peptidi, polisaharidi, ceramidi se jako dobro tolerišu i takođe se svima preporučuju, a osnovna uloga im je hidratacija.

Protiv bora odnosno u antiejdžingu koriste se: retinol, vitamin C, peptidi, niacinamid, više koncentracije AHA kiselina, antioksidansi (alfa-lipoinska kiselina, piknogenol, koenzim Q10, resveratrol, EUK-134).

Za proširene pore, tj. kontrolu sebuma koriste se salicilna kiselina, cink, niacinamid, ekstrakt čajevca i mnogi drugi biljni ekstakti koji deluju adstrigensi (trenutno skupljaju pore).

Protiv fleka, hiperpigmentacija su vitamin C, niacinamid, alfa-arbutin, rezorcinol, AHA kiseline, traneksaminska kiselina, azelaična kiselina...

Suva koža se tretira tako što se uvede prvo sve gore navedeno za hidrataciju, pa se zatim dodaju okluzivi, jer suvoj koži nedostaju i vlažeće supstance i masnoće, a najbolji su: skvalan, biljna ulja i puteri (ulja argana, marule, šipka, avokada, boražine, ši puter,...).

Za tretman akni koriste se: retinoidi, niacinamid, cink, AHA i BHA kiseline, azelaična kiselina, kao i ekstrakt centelekoji umiruje upaljenu kožu.

Iritiranu i reaktivnu kožu sa crvenilom umiruju: pantenol, Centella Asiatica ekstrakt i njegovi sastojci, npr. madekazozid, ekstrakt nevena, minerali: bakar, cink,...

Uvedena je jedna aktivna supstanca, prošlo je mesec dana, sve je u redu, koži prija, nema iritacije, i sada hoćeš drugu. 

Kako se kombinuju aktivne supstance u nezi kože?

Retinol i AHA/BHA - najbolje je koristiti ih različitim danima jer postoji rizik da će doći do iritacije i dehidratacije. Dobra šema je jedne večeri retinol, a naredne AHA/BHA. PHA kiseline se mogu koristiti ujutro, a retinol uveče, ako si iskusan korisnik otporne kože i želiš da istog dana koristiš i retinol i kiseline. 

AHA (glikolna, mlečna, bademova kiselina... ) i BHA (salicilna kiselina) kombinuju se samo ako se već nalaze u istom proizvodu. Ako jedna kiselina ne odgovara ili nisi zadovoljan/na efektom, promeni je drugom kiselinom ili kombinacijom, nemoj dodavati novi proizvod.

AHA i vitamin C mogu da se lejeruju, pod uslovom da je koža otporna i da se ne iritira. U protivnom, AHA uveče, vitamin C ujutro. 

Vitamin C i niacinamid mogu da se lejeruju ako ta kombinacija ne izaziva crvenilo na koži, ali treba biti jako oprezan pri primeni viših koncentracija. 

Retinol i vitamin C mogu da se lejeruju, ako koža toleriše, ali je bolje koristiti retinol uveče, a vitamin C ujutro. 

Kiseline i peptidi mogu da se lejeruju ako se sačeka pola sata, jer kisela sredina dovodi do denaturacije, pa peptidi nemaju efekta (i vitamin C je kiseo).

Pravilan redosled nanošenja kozmetičkih proizvoda

Čistači su uvek prvi, ujutro je dovoljan čistač na bazi vode, uveče se preporučuje duplo čišćenje (čistač na bazi ulja ili micelarna voda, a potom umivanje čistačem na bazi vode, pena, gel...).

Ujutro je SPF poslednji korak nege, a uveče krema ili masno ulje, koje eventualno ide kao dodatak kremi.

To su osnove, sve drugo nije neophodno, zavisi šta želiš i koje stanje kože tretiraš.

Za ostalo uvek pogledaj teksturu, proizvodi se nanose prema gustini i % masnoće, od vodenastih, preko gelastih, do krema i masnih ulja (postoje i lagana ulja koja idu pre krema).

Krema za područje oko očiju se uvek nanosi posle seruma ili pre krema za lice, ako se ne koristi serum. 

Izuzetak od ovih pravila mogu da budu neke aktivne supstance, retinol, retinoidi, kiseline, koje se mogu naneti i posle neutralne kreme, ako je koža osetljiva (sendvič metoda).

Koraci rutine su lična stvar, čak ne moraš da poštuješ nikakva pravila, jer su rađena istraživanja po kojima postoji solidna apsorpcija aktivnih supstanci čak i posle nanetog okluziva.

Kada se javlja privremeno pogoršanje pri primeni kozmetike i kako znati da li je purging ili pogrešan proizvod?

Prvo, treba znati da se "purging" dešava posle primene retinoida i kiselina (supstanci koje ubrzavaju regeneraciju kože).

Gde se javlja "purging"?

Na mestima gde se akne i bubuljice obično javljaju, jer gore pomenute aktivne supstance ubrzavaju njihovo izbijanje na površinu, čime zapravo čiste lice. Takvo privremeno pogoršanje se toleriše 6-8 nedelja, ako i dalje traje, aktivna supstanca nije za vašu kožu, jednostavno ne prija.

Česta pogoršanja su posle primene glikolne kiseline, u pitanju je mala molekula i najjača od svih AHA kiselina. Ako posle mesec dana primene glikolne kiseline niste zadovoljni kožom, dehidrirana je, reaktivna, predjite na drugu kiselinu, blažu AHA, PHA, što zavisi od tipa i stanja kože, tolerancije...

Posle primene niacinamida može da se javi crvenilo, i ako se uporno javlja, sastojak ne odgovara koži i treba ga isključiti (to nije "purging" koji će proći).

Ako je uveden novi serum, nova SPF kremu, aktivna supstanca... i javljaju se bubuljice, crvenilo, to ne mora da bude "purging" već preparat nije izabran u skladu sa tipom kože, neki sastojak ne odgovara (ne mora čak da bude ni aktivan sastojak), ili možda nije kozmetika, već neki drugi faktor: znojenje, maska, hormonski status, psihički stres... Prestani sa upotrebom, pređi na "basic" rutinu, i kad se kožna reakcija povuče, pokušaj ponovo. I na kraju, odustani, ako se problem opet javi.

Nikada ne uvodi više od jednog novog proizvoda na mesečnom nivou i uradi "patch" test.

"Purging" je veoma korišćena reč poslednjih godina i čest izgovor za neke proizvode koji zapravo ne odgovaraju, ali opet ne odustaj lako, pokušaj više puta, za rezultat je potrebno vreme i istrajnost.